Logo Dalej intro Wstecz /me chat forum guestbook ankieta nowosci informacje


John

John Paul
D e n s m o r e

ur. 1 XII 1944

John Paul Densmore urodził się 1 grudnia 1944 r. w Santa Monica. Jego rodzice, Margaret i Ray, mieli jeszcze jednego syna - Jima i córkę - Annę. John miał wiele cech wspólnych z Jimem Morrisonem. Obaj pochodzili z typowej średniej klasy. Ojciec Johna był architektem, obaj mieli brata i siostrę, obaj wykazali na uczelniach uzdolnienia w sportach: John w tenisie, Jim w pływaniu. John jednak, choć miał już 21 lat, nadal mieszkał w domu wraz z rodziacami, co od razu uczyniło z niego obiekt naigrywań Jima. Nie pomogło nawet to, że Densmore pozostawał w konflikcie z ojcem i matką, a pracę w zespole traktował jako próbę usamodzielnienia się. Choć kilka następnych lat Jim i John spędzili razem w grupie, nigdy - tak naprawdę - nie zaprzyjaźnili się. Densmore grał na bębnach od dwunastego roku życia. Nieco wcześniej, bo już w wieku 10 lat brał lekcje gry na fortepianie.

Przez dwa lata próbowali przekonać mnie do Bacha, ale dali sobie spokój.

W szkole średniej dostał zestaw perkusyjny i zdobywał pierwsze doświadczenia, grając w tamtejszej orkiestrze symfonicznej. Potem w collegach przerzucił się na jazz. Często zmieniał szkoły. Chodził do nich kolejno w Santa Monica, Los Angeles i San Fernando Valley State. Przygoda z jazzem trwała trzy lata. John wziął udział w kilku sesjach w Topanga Canyon i Compton, po czym dołączył do swego pierwszego zespołu - Terry Driscoll And The Twiglighters, o którym nic więcej nie wiadomo. Przed The Doors praktykował w Psychodelic Rangers, którzy nagrali aż... jedną piosenkę - "Paranoia Blues". Początkowo odnosił się z rezerwą do współpracy z nowym zespołem:

Ich piosenki były dla mnie za bardzo skomplikowane. Niezbyt dużo rozumiałem, ale potem doszedłem do wniosku, że przecież jestem perkusistą, a nie twórcą tekstów.

Źródło: Piotr Kosiński "The Doors - Czas Apokalipsy"

historia
dyskografia
literatura
video
biografie
teksty
tłumaczenia
poezje
artykuły
cytaty
muzyka
gitara
bajery
galeria
#thedoors
linki