Logo Dalej intro Wstecz /me chat forum guestbook ankieta nowosci informacje


Karolina Kaźmierczak (Inka)

  Pod koniec tego roku Ray Manzarek wyda wspólnie z trębaczem Balem nową płytę jako zespół RayBal. RayBal jest to formacja, która wynikła ze współpracy legendarnego keybordzisty The Doors Ray'a Manzarka i europejskiego trębacza i kompozytora znanego jako Bal. Razem poszukują nowego brzmienia łącząc muzykę elektroniczną, klasyczną oraz jazz.

  Kto to jest Bal? Urodził się w Polsce, w Szczecinie w 1965 roku. Muzyką zajmował się już jako dziecko. Jest fanem The Doors od 14 roku życia i już wtedy wiedział, że kiedyś zagra z Rayem! Szczególnie zależało mu na nagraniu "Riders On The Storm" z głosem trąbki zamiast Jima. Kiedy Polska była pod dyktaturą komunistów Bal uciekł w 1986 do Niemiec. Później, w 1991 przeprowadził się bez znajomości angielskiego do Chicago, następnie Nowego Jorku. W tej chwili mówi po polsku, rosyjsku, niemiecku i angielsku.

  Mniej więcej dwa lata temu Bal postanowił spróbować nawiązać kontakt z Rayem. Zgodził się podać swój numer telefonu Rayowi i ku jego zdumieniu Manzarek zadzwonił w ciągo tygodnia czy dwóch. Ray poprosił Bala o przysłanie paru swoich nagrań, co muzyk oczywiście zrobił. W lutym 2001 Ray zaprosił Bala do studia, by ten nagrał kilka partii do filmu Ray'a pt. "Love Her Madly". Podsunął trębaczowi kilka pomysłów i zaczęli nagrywać. Nie skończyło się tylko na jednym utworze. Ray poprosił Bala by zagrali razem na swoich instrumentach.

  Dwójka zdecydowała się nagrać razem album, kiedy tylko Ray skończy pracę nad filmem. Weszli więc do studia w sierpniu 2001. W tej chwili kończą już pracę nad tym projektem. W lutym moja znajoma była świadkiem występu Bala u boku Ray'a, które miało miejsce podczas podpisywania przez Manzarka jego najnowszej książki "The Poet In Exile". Muzycy zagrali nie tylko "Riders On The Storm", ale wiele innych piosenek dedykowanych Jimowi. Napisała, że było to zapierające dech w piersiach przedstawienie.

Jeżeli jesteście chętni można posłuchać Bala na stronie http://www.mp3.com/bal


Tekst, zdjęcia - Inka

Inka! Dziękuję bardzo!!!

historia
dyskografia
literatura
video
biografie
teksty
tłumaczenia
poezje
artykuły
cytaty
muzyka
gitara
bajery
galeria
#thedoors
linki